logo

Celulóza alebo polystyrén – čo je horšie pre klímu?

zateplenie domu

Čo má horší vplyv na globálne otepľovanie – celulóza alebo polystyrén?

Nárast globálnej teploty v dôsledku emisií skleníkových plynov je čoraz závažnejším problémom, ktorý si vyžaduje opatrenia na mnohých frontoch. Jednou z takýchto činností je použitie izolačných materiálov v budovách, ktoré umožňujú znížiť spotrebu energie potrebnej na vykurovanie a chladenie. Niektoré z týchto materiálov však majú negatívny vplyv na životné prostredie a dokonca aj na naše zdravie. V tomto článku porovnáme účinky dvoch populárnych izolačných materiálov: celulózy a expandovaného polystyrénu.

 

 

Celulóza ako izolačný materiál:


Čo je celulóza a ako funguje ako izolant?

Celulóza je organický materiál vyrobený z papiera, ktorý sa recykluje a vyrába sa z neho ľahké izolačné fólie. Ide o jeden z najekologickejších izolačných materiálov, pretože je biologicky odbúrateľný – v prírodnom prostredí sa dokáže rozložiť a neuvoľňuje škodlivé plyny. Celulóza je tiež dobrým zvukovým izolantom, pretože pohlcuje zvuky.

Celulóza má mnoho jedinečných vlastností, vďaka ktorým sa používa v rôznych oblastiach. Je tiež nehorľavý a má dobré izolačné vlastnosti. Okrem toho je celulóza hygroskopická, čo znamená, že môže absorbovať a uvoľňovať vlhkosť v závislosti od podmienok prostredia.

 

 

Polystyrén ako izolačný materiál:


Čo je expandovaný polystyrén a ako funguje ako izolant?

 

Expandovaný polystyrén je plastový materiál pozostávajúci z polystyrénu, ktorý sa spracováva na ľahké izolačné dosky. Ide o izolačný materiál, ktorý sa vďaka svojej účinnosti a nízkej cene používa už mnoho rokov. Polystyrén pôsobí ako izolant, pretože má uzavretú štruktúru vzduchových buniek, ktorá bráni toku tepla.

Polystyrén, tiež známy ako expandovaný polystyrén (EPS), je populárny izolačný materiál používaný v stavebníctve, obaloch a iných odvetviach. Napriek širokej dostupnosti a izolačnej účinnosti má expandovaný polystyrén negatívny vplyv na životné prostredie.

Žiaľ, polystyrén má negatívny vplyv na životné prostredie vo viacerých smeroch. Jedným z hlavných problémov je jeho náročnosť na likvidáciu. Polystyrén nie je biologicky odbúrateľný a na skládkach môže zostať stovky rokov. Navyše v dôsledku degradácie expandovaného polystyrénu môžu vznikať mikročastice, ktoré končia v pôde a podzemnej vode a znečisťujú prírodné prostredie.

Proces výroby polystyrénu je tiež energeticky náročný a zahŕňa emisie skleníkových plynov. Používa sa veľké množstvo energie a chemikálií, čo prispieva k zvyšovaniu emisií oxidu uhličitého a iných plynov škodlivých pre ovzdušie.

Obavy vyvoláva aj vplyv expandovaného polystyrénu na zdravie ľudí a zvierat. Pri spaľovaní polystyrénu sa uvoľňujú toxické chemikálie ako benzopyrén a toluén, ktoré môžu mať negatívny vplyv na dýchací systém a spôsobiť zdravotné problémy.

 

 

Porovnanie vplyvov na životné prostredie:


Emisie CO2:

Celulóza sa v porovnaní s expandovaným polystyrénom považuje za ekologickejšiu, pretože počas výrobného procesu nevypúšťa CO2 a počas používania nevypúšťa škodlivé skleníkové plyny. Polystyrén na druhej strane uvoľňuje CO2 počas výrobného procesu, ako aj počas používania.

 

Spotreba energie:

Celulóza si vyžaduje menej energie na výrobu ako polystyrén, čo znamená, že má menší dopad na životné prostredie.


Využitie:

Celulóza je biologicky odbúrateľná a možno ju recyklovať alebo použiť ako hnojivo, čo znamená, že má menší dopad na životné prostredie ako polystyrén. Polystyrén sa ťažko likviduje, pretože nie je biologicky odbúrateľný a môže znečisťovať životné prostredie.

 

 

Zhrnutie:

Oba izolačné materiály majú svoje výhody a nevýhody. Celulóza je zelená a šetrná k životnému prostrediu, ale môže byť menej účinná pri tepelnej izolácii a náchylná na vlhkosť a požiare. Expandovaný polystyrén je účinný pri tepelnej izolácii a ľahko sa inštaluje, ale ťažko sa likviduje a môže uvoľňovať škodlivé chemikálie. Preto výber medzi celulózou a expandovaným polystyrénom ako izolačným materiálom závisí od individuálnych preferencií a priorít.

zateplenie domu
Izol Mas
Izol Mas

Izolácia PUR penou a fúkanie celulózy - Slovensko

Najnovší príspevok
Newsletter
Prihláste sa do nášho newslettera a získajte aktuálne informácie, novinky alebo prehľad.