logo

Zateplenia budovy – Ako si vybrať správny spôsob ? Radí IzolMas

zateplenie budovy

Zateplenia budovy – Ako si vybrať správny spôsob ? Radí IzolMas

 

Zateplenia budovy  je dôležitou otázkou najmä, kde teploty v zime klesajú pod nulu. Správna izolácia môže ovplyvniť komfort obyvateľov a pozitívne vplýva na účty za energie. Ako si vybrať správny spôsob zateplenia budovy? V tomto článku IzolMas navrhuje, čo treba zvážiť.

 

 

Prečo sa oplatí zatepliť budovu?

 

V prvom rade zateplenie budovy ovplyvňuje komfort obyvateľov. V prípade nezateplených budov je teplota v miestnostiach oveľa nižšia ako v prípade zateplených budov. Vďaka tomu, že teplo neuniká von, sú nižšie aj účty za energie. Zateplenie budovy tiež zvyšuje jej hodnotu, čo je dôležité najmä v prípade predaja alebo prenájmu.

 

 

Druhy izolácie 

 

Izolácia z polystyrénu

 

Polystyrénová izolácia je najpopulárnejším spôsobom izolácie budov v Poľsku. Vyrába sa z extrudovaného alebo expandovaného polystyrénu. Polystyrén sa vyznačuje dobrou tepelnou izoláciou, je ľahký a ľahko spracovateľný. Nezanedbateľnou výhodou je aj jeho nízka cena.

 

 

Izolácia z minerálnej vlny

 

Izolácia z minerálnej vlny je ďalším obľúbeným spôsobom zatepľovania budov. Minerálna vlna sa vyrába spracovaním vulkanických hornín alebo čadičových hornín. Na rozdiel od polystyrénu je ťažší a náročnejší na spracovanie. Minerálna vlna má však lepšiu zvukovú izoláciu a je odolnejšia voči ohňu.

 

 

Izolácia z polyuretánovej peny

 

Izolácia z polyuretánovej peny je drahšia ako polystyrén alebo minerálna vlna, ale má oveľa lepšie izolačné vlastnosti. Polyuretánová pena je veľmi odolná a využíva obnoviteľné materiály, čo sa premieta do menšieho dopadu na životné prostredie.

 

 

Celulózová izolácia

 

Celulózová izolácia je relatívne nový spôsob izolácie budov. Celulóza pochádza z recyklovaných novín a kartónu. Ide o ekologické riešenie, ktoré sa navyše vyznačuje dobrou tepelnou a zvukovou izoláciou.

 

 

 

Ako si vybrať správny spôsob zateplenia budovy

 

Výber správneho spôsobu zateplenia budovy závisí od viacerých faktorov. Prvým je typ budovy. Rodinné domy majú iné požiadavky ako bytové alebo priemyselné budovy. Druhým faktorom je umiestnenie budovy. 

 

Ďalším dôležitým faktorom je cena izolácie. Zateplenie polyuretánovou penou je drahšie, no z dlhodobého hľadiska môže byť lacnejšie kvôli nižším nákladom na vykurovanie. Polystyrén je na druhej strane lacnejší, ale vyžaduje relatívne častejšiu výmenu. Oplatí sa preto dôkladne analyzovať, aký typ izolácie bude pre danú budovu najlepší.

 

 

Ako zatepliť budovu?

 

Zatepľovanie budov je komplikovaný proces, ktorý si vyžaduje odborné znalosti a skúsenosti.  Ak sa pokúsite izolovať budovu svojpomocne, môžete urobiť veľa chýb, ktoré môžu viesť k vážnym následkom, ako sú mokré steny alebo vznik plesní. Preto sa oplatí využiť služby profesionálnej firmy, akou je IzolMas.

 

Profesionálna izolácia budovy zahŕňa niekoľko etáp. Prvým je vykonanie dôkladného rozboru technického stavu budovy. Ďalej sa robí tepelná izolácia, izolácia strechy a izolácia stien. Poslednou etapou je montáž okien a dverí. Všetky fázy by sa mali vykonávať s maximálnou starostlivosťou, v súlade s normami a štandardmi.

 

 

Zhrnutie

 

Zateplenie budovy je dôležitou otázkou, ktorá ovplyvňuje komfort obyvateľov a účty za energie. Výber vhodného spôsobu zateplenia závisí od typu a umiestnenia stavby a od ceny zateplenia. Aby bola izolácia profesionálna a bezpečná, oplatí sa využiť služby odbornej firmy, akou je IzolMas.

zateplenie budovy
Izol Mas
Izol Mas

Izolácia PUR penou a fúkanie celulózy - Slovensko

Najnovší príspevok
Newsletter
Prihláste sa do nášho newslettera a získajte aktuálne informácie, novinky alebo prehľad.